ODM2024 banner 2

Pleskotova 5km 4Na mistrovství Evropy v Bělehradě následoval v dálkovém plavání jen den po desetikilometrové trati závod na 5 kilometrů. Julie Pleskotová se dokázala po včerejším 22. místě rychle připravit i na poloviční distanci a v cíli se objevila na 15. pozici. Mužský závod absolvoval také Martin Straka, který skončil po kopnutí od soupeře se zraněným uchem na 25. příčce.

Julie Pleskotová dosáhla v Bělehradě na svém druhém mistrovství Evropy nejlepšího umístění kariéry. Zatím byla před třemi lety v Budapešti devatenáctá na desítce a na poloviční trati osmnáctá a včera brala 22. místo. Čtvrteční poledne zastihlo 22letou českou reprezentantku v dobrém rozpoložení a až do závěrečného kilometru měla na začátku druhé desítky pořadí na dohled čelo startovního pole, když se její ztráta pohybovala mezi osmi a šestnácti sekundami. V posledním kilometru sice Pleskotová ztratila, ale 15. místem si vylepšila své evropské maximum.

Pro druhou zlatou medaili na letošním šampionátu si v Bělehradě doplavala Leonie Beck, která o více než sekundu porazila druhou Italku Ginevru Taddeucci.  Bronzovou medaili pak získala Bettina Fabian z Maďarska.

Z dvojice českých mužů byl na startu jen Martin Straka, když Matěj Kozubek se chystá na páteční maraton na 25 kilometrů. Na prvním mezičasu byl jistý účastník olympiády v Paříži na šestnáctý se ztrátou 18 sekund na čelo závodu. Strakova ztráta pak začala narůstat, přičemž se do cíle dostal o téměř 4 minuty za vítězem na 25.místě. Přestože závod dokončil, výkon Martin Straky ovlivnila kolize, při níž ho jeden ze soupeřů kopl do ucha a po závodě odjel na vyšetření do nemocnice.

David Betlehem z Maďarska se po středečním bronzu radoval ze svého prvního titulu mistra Evropy. Druhé stříbro pro sebe urval Marc-Antoine Olivierem z Francie a bronz si odveze do Itálie Marcello Guidi.

Matěje Kozubka čeká zítra start na nejdelší trati na otevřené vodě. Závod na 25 kilometrů, který začíná v 9 hodin, bude posledním vystoupením českého dálkového plavce na letošním mistrovství Evropy. Dvojice Karolína Klusková – Aneta Mrázková se v pátek představí v synchronizovaném plavání v technickém programu dvojic.