ODM2024 banner 2

Martin Straka 10km MasDálkoví plavci zahájili mistrovství Evropy v Bělehradě závodem na 10 kilometrů. Na olympijské distanci se trojice z českého týmu dostala do cíle ve třetí desítce pořadí. Nejvíce se dařilo v ženském závodě Julii Pleskotové na 22. místě. Mezi muži skončil Martin Straka na 24. a Matěj Kozubek na 26. pozici.

Julie Pleskotová zažívá v Bělehradě své druhé seniorské mistrovství Evropy, když před třemi lety ještě jako teenagerka obsadila v Budapešti na desetikilometrové trati 19. místo. Do dnešního závodu se jako jediná Češka vrhla nebojácně a v prvních čtvrtině trati držela krok se špicí v dosahu přibližně deseti sekund v lepší polovině druhé desítky pořadí.  Mezi třetím a pátým kilometrem narostla ztráta Pleskotové na půl minuty, když se pohybovala na rozhraní druhé a třetí desítky startovního pole. Od šestého kilometru pak česká reprezentantka i přes rostoucí odstup neopustila své pozice, aby v cíli dohmátla na 22. příčce, více než šest a půl minuty za vítězkou.

Zlatou medaili získala v nesmírně těsním finiši Leonie Beck z Německa, která o jednu desetinu odsunula na druhé místo Italku Barbaru Pozzobon. Bronz rovněž putuje do italského týmu zásluhou Giulie Gabbrielleschi.

Podobný průběh závodu jako Julie Pleskotová má za sebou i Martin Straka. 23letý český reprezentant Straka se pohyboval v úvodu ve druhé desítce na dostřel čelu závodu a živil naději na boj s absolutní elitou. Za polovinou se už jistý účastník olympiády v Paříži usadil kolem 22. místa, aby jeho ztráta v cíli dosáhla více než osmi a půl minuty, což nakonec znamenalo 24. příčku. Druhý z českých mužů Matěj Kozubek ztrácel kontakt s nejlepšími už od prvních stovek metrů doplavala o dvě pozice za Strakou na 26. místě. Před dvěma lety na šampionátu v Římě oba Češi skončili rovněž ve třetí desítce výsledkové listiny.

„Bylo to spíš hrozný než dobrý. Od půlky prvního kola jsem se odpojil od hlavního balíku. Dojel jsem si Izraelce a od půlky druhého kola jsem jel s Řekem. Ze začátku se mi plavalo úplně strašně a pak se to trochu rozjelo. V posledním kole jsem stíhal někoho, kdo byl tak 50metrů přede mnou, ale už jsem nemohl. Když jsem doplaval, tak jsem zjistil, že to byl asi Martin (Straka). Je to tu jak bazénové plavání na volné vodě. Teplá a rovná voda a ti bazénoví rychlíci do toho kopli hned od začátku,“ popsal závod a prostředí, kde se plavalo Matěj Kozubek.

Pořadí na prvních dvou příčkách mužské desítky bylo stejné jako v Římě 2022, když titul mistra Evropy obhájil Ital Gregorio Paltrinieri před Marc-Antoine Olivierem z Francie. Bronzovou medaili vybojoval pro Maďarsko David Betlehem.

Ve čtvrtek čeká na dálkové plavce další závod, když ženy i muži poplavou 5 kilometrů. Česko budou reprezentovat Julie Pleskotová a Martin Straka. Matěj Kozubek se představí opět v pátek na nejdelší trati 25 kilometrů.