JANICKOVA PerPrvní velké domácí závody plavecké sezóny obstaralo finále republikového šampionátu družstev. O premiérových titulech v letošním roce se rozhodovalo v Českých Budějovicích. Možná trochu překvapivě získaly titul v ženské kategorii plavkyně Univerzity Olomouc, které berou zlaté medaile před SCPA Pardubice a Slavií VŠ Plzeň. Mistry republiky mezi muži jsou opět po roční pauze plavci z SCPA Pardubice, za nimiž patří stříbro Kometě Brno a bronz KPS Ostrava.

O triumfu Univerzity Olomouc nebylo prakticky po celou dobu finále republikového šampionátu pochyb, když už po sobotě vedl tým z metropole Hané o17 bodů před Pardubicemi, které obhajovaly zlato z loňského roku. Během víkendu zářila hlavně Barbora Janíčková, která vyhrála pro své družstvo celkem tři závody na obou znakových tratích na 100 a 200 metrů, a také kraulovou stovku. Po dvou vítězstvích přidaly na olomoucké konto Lenka Benková s Nikoletu Trníkovou, a navíc i obě štafety na 4x100 metrů, kraulová a polohová. Dohromady tak olomoucké plavkyně ovládly devět závodů z patnácti.

SCPA Pardubice vyhrál v ženské soutěži zásluhou Adély Vavřinové oba polohové závody na 200 a 400 metrů, což na obhajobu mistrovské trofeje nestačilo. Pardubice v neděli ubraly z náskoku Univerzity Olomouc jeden bod a se ztrátou šestnácti bodů skončily na 2.místě. Třetí v pořadí Slávia VŠ Plzeň toužila po návratu na nejvyšší stupínek opět po třech letech. Západočešky spoléhaly zejména na kvalitu Kristýny Horské, která dokázala pro své družstvo nasbírat dvě první místa, když ovládla závody na 100 a 200 metrů prsa. Právě na delší z prsových tratí dosáhla medailistka z prosincového ME v krátkém bazénu nejhodnotnějšího výkonu mezi ženami, když její čas 2:27.99 znamenal zisk 827 bodů. Nikdo další se ale k Horské až tak výrazně nepřidal a pro Plzeň z toho byla 3. příčka.

Pozornost poutal i start největší české plavecké hvězdy Barbory Seemanové v barvách pražského Motorletu ve 2. lize. Seemanová vynechala své silné kraulové závody, ale i tak kralovala oběma motýlkovým tratím na 100 a 200 metrů i polohovkám na 200 a 400 metrů a v nižší soutěži přispěla svému klubu ke 4. místu.

Muži SCPA Pardubice jsou po roční přestávce zpátky na vrcholu. Před rokem skončili třetí za vítěznou Kometou Brno a druhou Slávií VŠ Plzeň. Pro Pardubice v konečném součtu mluvila vyrovnanost celého týmu. Východočeši sice slavili jen dvě prvenství díky Janu Čejkovi na 200 metrů znak a Danielu Gracíkovi na kraulové stovce, ale poctivé sbírání bodů napříč celým závodním programem přineslo návrat zlatých medailí do Pardubic.

Největší počet vyhraných závodů si z Českých Budějovic odváží Ondřej Gemov, který pro Slávii VŠ Plzeň získal čtyři triumfy. I tak ale Západočeši zůstali pod stupni vítězů čtvrtí. Dvakrát se z prvenství na obou prsových tratích radoval Matěj Zábojník a pomohl tak Kometě Brno ke stříbru. Na dvě a jednu čtvrtinu vítězství dosáhl Miroslav Knedla, který dohmátl jako první na znakové stovce a v polohovém závodě na 200 metrů a byl i členem vítězné zlínské polohové štafety na 4x100 metrů. Pro Zlín z toho bylo celkové 5. místo. Právě osmnáctiletý Knedla si pak podle bodování FINA přivlastnil nejkvalitnější mužský výkon mistrovství, když na 100 metrů znak dohmátl v čase 55.07, za který obdržela 822 bodů.