MS zimni plavciMistrovství světa v zimním plavání se koná každý rok. V jeho pořádání se střídají dvě asociace. Letos se pořádalo mistrovství pod hlavičkou IWSA – Ice Water Swimming Association. Konalo se v hlavním městě Estonska Tallinnu v termínu 5. - 9. března. V čele asociace stojí finská předsedkyně, paní Mariia Yrjö Koskinen. V managementu jsou kromě ní zástupci Velké Británie, Estonska a Argentiny. První mistrovství se konalo již v roce 2000, čeští plavci se přidali poprvé v roce 2010, tehdy se plavalo na jezeře Bled ve Slovinsku. Druhou asociaci IISA vede Jihoafričan s rumunskými kořeny, Ram Barkai. Tradice jejich mistrovství začala až v roce 2015 a zpočátku se orientovala na pořadatelská místa v Rusku.

Do tallinnského jachetního přístavu se šampionát vrátil po šesti letech. Vzhledem k teplotě vody pod 5°C (nakonec byla hluboko pod 2°C) byla v souladu s pravidly asociace z programu mistrovství vyňata trať 1000 metrů volný způsob. Opět se soutěžilo v deseti dráhovém 25metrovém bazénu. Zvláštností zimního plavání jsou samostatné dřevěné schůdky u každé dráhy. Dřevo je volené s ohledem na možné venkovní teploty hluboko pod bodem mrazu a bezpečnost plavců. Soutěžilo se tak „jen“ na deseti tratích – 25, 50, 100, 200 a 450 metrů volný způsob, 25, 50, 100 a 200 metrů prsa a 25 metrů motýlek. Program individuálních disciplín byl rozložený do čtyř dnů, pátý den se pak plavaly štafety na 4x 25 metrů prsařským a volným způsobem. Organizátoři přivítali více než 1300 plavců ze 40 zemí světa. Největší počet plavců dodalo domácí Estonsko, pozadu nezůstali ani Finové. Tyto dvě země také ovládly absolutní pořadí v zisku medailí. Alespoň jeden mistrovský titul v kategorii získala polovina zemí. Česká republika se s deseti tituly a 48 medailemi umístila na devátém místě.

O deset českých zlatých medailí se zasloužilo pět plavců oddílu Fides Brno. Bedřich Hanuš vyhrál v kategorii 80 – 84 let tratě 50 a 100 metrů prsařským i volným způsobem. Jarmila Mašová (65 – 69 let) po čtyřech loňských stříbrech na Bledu získala letos opět čtyři medaile. Dvě byly zlaté, na 100 a 200 metrů prsa, stříbro brala na 200 metrů volný způsob a bronz získala na 50 metrů prsa. Jan Böhm (45 – 49 let) při své premiéře na mistrovství získal zlato na 100 a 200 metrů prsa a bronz na 50 metrů prsa. Vlaďka Fialová brala zlato na nejdelší trati 450 metrů volný způsob a tři stříbra na 100 a 200 volný způsob a 50 metrů prsa. Celkem má od Rovaniemi v roce 2014 již 13 medailí, letošní zlato je její premiérové. Petr Mihola (60 – 64 let) se po čtyřech stříbrných medailích dočkal zlata na trati 200 metrů prsa, bronz pak získal na nejkratší prsařské trati. Jaromír Berounský (50 – 54 let), Eliška Podmelová (40 – 44 let) a Radomír Suchopa (65 – 69 let) měli shodnou bilanci dvou stříbrných a jedné bronzové medaile. Magda Okurková má stříbro z 200 prsa a bronz ze stometrové prsařské trati. Helena Pavézková (65 – 69 let) získala tři bronzové medaile, Václava Benešová (55 – 59 let) brala bronz na trati 200 metrů prsa. Plavci Fides zaznamenali kromě deseti titulů ještě po 11 medailích stříbrných a bronzových.

V pomyslném žebříčku českých klubů skončily druhé českobudějovické Promrzlé Pyjavice. Libuše Švrčková (65 – 69 let) brala dvě stříbra (100 a 450 VZ), Pavla Vinzensová (45 – 49 let) měla bronz na trati 100 metrů prsa. Plavci I. PKO Praha získali sedm cenných kovů: Petr Hensel měl bilanci jedno stříbro (450VZ) a čtyř bronzů (100 a 200P, 200 VZ). Dva bronzy získal Ivan

Landa (65 – 69 let) a Marek Švejda (50 – 54 let). Lenka Šlehoverová (40 – 44 let) získala bronz v motýlku a stříbro v nejdelším kraulu. Andrea Klementová brala sedm cenných kovů na evropském mistrovství IISA v Rumunsku a byla jedinou českou plavkyní, která se zúčastnila obou závodů. V Estonsku měla tři bronzy z tratí 200 a 450 VZ, úspěšná byla také na 200 metrů prsa. Poslední (bronzovou) medaili vybojovala kombinovaná štafeta plavců Prahy a Plzně v prsařské                                                                                                                          štafetě.

Vedení asociace poslední den šampionátu oznámilo místo konání svého příštího, již XV. mistrovství světa. Plavat se bude v březnu 2026 ve finském přístavu Oulu, ale nejspíš na stejnojmenné řece. Ještě o rok dříve pořádá asociace IISA svoje V. mistrovství v italském Molvenu. Naši plavci určitě nebudou chybět.