ME23 Knedla 50z medaile wwwSkvělého výsledku dosáhl na mistrovství Evropy do 23 let Miroslav Knedla, když na 50 metrů znak obsadil dělené 3. místo. V cíli dohmátl v čase 25.30 a jen 18 setin scházelo zlínskému mladíkovi ke zlatu. Knedla tak navázal na dva tituly juniorského mistra Evropy ze začátku července. Matěj Zábojník na 200 metrů prsa bere 5. příčku a Vojtěch Netrh doplaval v osobním rekordu osmý. Dnešní čtvrté české a na šampionátu své druhé finále si na kraulové padesátce připsala Barbora Janíčková, která skončila v osobním maximu sedmá.

Miroslav Knedla na začátku července vybojoval v Bělehradě dva tituly juniorského mistra Evropy, konkrétně v polohovce na 200 metrů a na znakové padesátce. Právě na nejkratší znakové trati se osmnáctiletý Knedla kvalifikoval do finále i na šampionátu do 23 let a znovu se radoval z medailového zisku. Závod sice vyhrál Pieter Coetze z Jižní Afriky, jejíž plavci byli pozváni na šampionát spolu s týmem USA, ale do pořadí mistrovství Evropy se jejich výsledky nepočítají. V cíli se Knedla objevil v čase 25.30 a podělil se o 3. příčku s Izraelcem Adamem Maraanou, čímž získal svou první velkou medaili mimo ryze juniorskou kategorii. Mistrem Evropy je Brit Jonathon Adam za čas 25.12 a druhý Evangelos Makrygiannis z Řecka zaznamenal výkon jen o setinu horší.

„Popravdě řečeno, na tyto závody jsme jeli jako na takovou rychlou zastávku před juniorským mistrovstvím světa a doufal jsem, že bych se mohl umístit. Ale když jsem plaval 200 kraul, tak jsem si říkal, že mi to moc nejede a je tady na bazénu docela chládek. Ale vyšlo to, takže jsem spokojený. Ještě plavu stovku kraul a 200 metrů polohově, kde bych se chtěl do finále, ale uvidíme, jak to pojede,“ svěřil se po zisku bronzové medaile Miroslav Knedla.

Výborným výkonem ve finále na 200 metrů prsa potěšil i Matěj Zábojník. V cíli se objevil osmý plavec z loňského seniorského mistrovství Evropy v Římě v čase 2:12.82 na 5. místě. K medaili by Zábojník potřeboval zaplavat čas rychlejší o 1.8 sekundy.

„Páté místo beru jako poměrně hezké zakončení sezóny. Čas je sice velice za tím, co jsem schopný plavat, takže nemůžu být úplně spokojený, ale to páté místo potěší. Byl to hezký závod a při nástupu mi konečně nezkomolili jméno jako v Číně, takže super,“ rozpovídal se po závodě usměvavý Matěj Zábojník. Dařilo se i druhému českému plavci na této trati Vojtěchu Netrhovi. Už ráno v rozplavbě si vylepšil osobní rekord, který pak ve finále stlačil až na 2:13.38 a obsadil 8. pozici.

Podobně jako Vojtěch Netrh, tak i Barbora Janíčková během dne dvakrát posunula svůj osobák. Povedlo se jí to už v rozplavbě na 25.59 a ve finále se dostala až na čas 25.50, kterým dohmátla v desetičlenném závodě jako devátá, ale při finálové účasti dvou Američanek jí v pořadí mistrovství Evropy patří velmi pěkná 7. příčka.

„Jsem se závodem spokojená. Nečekala jsem, že se tady dostanou na padesátku kraul do finále. Je to přece jen moje doplňková disciplína, ale udělal jsem si ráno o setinu osobák a večer o dalších devět a doufám, že zítřejší stovka bude dobrá,“ řekla po doplavání Barbora Janíčková.