KnedlaMonakoMiroslav Knedla zažívá neskutečné dny a v pouhých sedmnácti letech bourá na 50 metrů znak evropské bazény. Svůj nejlepší kousek si během posledních pěti týdnů nachystal na poslední díl seriálu Mare Nostrum v Monaku, kde triumfoval v nestandardním systému od rozplaveb, přes osmifinále, čtvrtfinále, semifinále až po finále v české rekordu 24.75! Skvěle si vedla na stejné trati i Simona Kubová, která prošla až do finále, v němž skončila na druhém místě.

Miroslav Knedla se teprve chystá na červencové nabytí plnoletosti, ale v bazénu si počíná jako skutečný mazák. V půlce dubna vyhrál znakovou padesátku ve Stockholmu, uprostřed týdne na druhém mítinku Mare Nostrum v Barceloně a v Monaku předvedl ještě o kus víc. Mladík ze Zlína nejprve kraloval rozplavbám výkonem 25.43 a další český znakař Tomáš Franta šel dál z šestého místa za 25.90. Osmifinále zvládl Knedla opět jako nejrychlejší spolu s Maďarem Kovácsem a postoupil i Franta (25.87). Ve čtvrtfinále se Knedla posunul už na 25.20 a pokračoval dál opět z prvního místa, Franta se se soutěží musel rozloučit a skončil s časem 25.60 na výborné páté pozici. Na Knedlu pak čekalo čtyřčlenné semifinále, v němž dohmátl sice o 7 setin sekundy za Izraelcem Davidem Gerchikem, ale výkon 25.14 znamenal druhé postupové místo. Ve finále Miroslav Knedla doslova řádil, když jednu délku bazénu prolétl v čase 24.75 a svého izraelského soupeře porazil o 33 setin sekundy. Knedlův výkon znamená nový český rekord, který měl hodnotu 24.93 a Knedla se o něj dělil s Tomášem Frantou. Současně se svým časem zařadil na 10. místo letošních světových tabulek.

Knedla ale neplaval v Monaku jen znakovou padesátku. Na 100 metrů znak se dostal do finále, v němž v osobním maximu a juniorském rekordu 54.32 skončil jen o dvě setiny sekundy za stupni vítězů čtvrtý. Od českého rekordu seniorů Jana Čejky dělilo zlínského teenagera 29 setin sekundy. Pátý hned za Knedlou se v cíli objevil Tomáš Franta (55.41). Aby otestoval svou vytrvalost a všestrannost, zkusil Knedla i polohový závod na 400 metrů, v němž obsadil v rozplavbě za 4:24.28 čtvrtou příčku. Do finále pak už ale kvůli náročnému programu znakové padesátky nenastoupil.

Simona Kubová absolvovala na 50 metrů znak stejnou porci startů jako Miroslav Knedla a může se radovat ze skvělé stříbrné příčky. Z rozplaveb zamířila jako třetí v pořadí (28.37) do osmifinále, v němž navázala opět třetím nejlepším výkonem 28.24. Ve čtvrtfinále ukrojila z osmifinálového času další 2 setiny sekundy a jako čtvrtá se kvalifikovala mezi kvarteto semifinalistek. Do boje o zlato prošla jako druhá společně s Ingrid Wilm z Kanady, když postupovou pozici uhájila časem 27.97 o jedinou setinu sekundy před Francouzkou Mary-Ambre Moluh. Ve finále byla Kanaďanka nad síly české reprezentantky, která ale předvedla parádní výkony a druhé místo v tak náročném závodě má obrovskou hodnotu.

V Monaku se na všech prsových tratích představila Jana Přibylová. Na dvoustovce se dostala do finále, v němž skončila na 7. místě. Na poloviční trati obsadila 10. místo, když byla druhá ve finále B. Na nejkratší padesátce se z rozplaveb prosadila do osmifinále, v němž doplavala v součtu obou závodů šestnáctá.